top of page

העולם שמעבר לאלגוריתם: הקרב הסמוי של ענקיות ה AI על לב המשתמש

Updated: Jul 8אמ;לק: הקרב האמיתי אינו רק על עוצמת המודלים, אלא על החיבור הרגשי עם המשתמש
בעידן הנוכחי הזה של AI, המנצחים בקרב על האימוץ, האמון, והשילוב בזרימת העבודה כנראה לא ייקבעו במעבדות על פי כוח מחשוב גולמי או עוצמת מודל השפה. הם יוכרעו בחוויות היומיומיות שלנו, ברגעי ה Aha-moments והחסד שבהם נשתכנע שהטכנולוגיה באמת מבינה את כוונתנו, מעצימה אותנו, מגשימה כוונות במלים לתוצאות אינטואיטיביות ומעצימות המשרתות את המטרה העסקית. חוויות שימוש שלא רק מבצעות משימות, אלא משנות את הדרך שבה אנו עובדים, חושבים, יוצרים ומקבלים החלטות. 

חווית המשתמש היא שדה הקרב החדש אשר יקבע את גורלן של ענקיות הבינה המלאכותית היוצרת. אלו שתצלחנה להפוך את הבינה המלאכותית לשותף, לחלק שלוב ובלתי מורגש (במובן seamless) מחיי היומיום שלנו, בניגוד לאחרות שתחזקנה בתפיסה המיושנת של "תראו איזו טכנולוגיה חכמה יש לי":


  • חווית המשתמש היא שדה הקרב החדש. לצד מרוץ החימוש של מודלי השפה עצמם, חווית המשתמש הופכת לשדה הקרב המרכזי, שבו ייקבע מי יצליח ליצור חיבור רגשי ופונקציונלי עם המשתמשים. היכולת להפוך את ה AI לשותף שלוב, מעצים  ובלתי מורגש  לעומת smarter, faster, longer.

  • מצ'ט-בוט לעוזר ומעוזר לשותף. הערך האמיתי של AI אינו רק באוטומציה של משימות, אלא בהעצמת היכולות הקוגניטיביות שלנו בזרם העבודה/משימה. זה לא על הטכנולוגיה, זה על הרגש והאמון.

  • כלכלת הקשב בעידן ה- AI. מתמקדת ביכולת ללכוד לכוון ולעצב את תשומת הלב האנושית בצורה יעילה וחדשנית, תוך כדי היצירה, ביצוע משימות וקבלת החלטות.  המהפכה מתרחשת לנגד עינינו, במסכים שלנו, ובאינטראקציה היומיומית שלנו, ויותרת חוויה חדשה ועוצמתית שלא הכרנו בעבר.

  • המשמעות של Trust your Interface. ככל שה-AI משתלב יותר ויותר בתהליך קבלת ההחלטות ובהשלמת משימות, הצורך בהמחשה עשירה ואינטראקטיבית של תוצרים ומידע באופן נגיש ופשוט יהפוך לקריטי לבניית אמון ואימוץ רחב של המשתמשים.מעבר לביצועים ולאלגוריתמיקה: המאבק על הלב והאמון

עולם הבינה המלאכותית מתאפיין בסוג של מרוץ חימוש של מודלי השפה:  כולם מדברים על (או מדרגים את) עוצמת המודלים, גודל חוות השרתים שלו, גודל חלון הקונטקסט, מהירות התגובה, יכולת יצירת הקוד, יכול זיהוי התמונה, יכולת השליפה המדויקת ממסמכים, ועוד. כן, Smarter, faster, larger הוא תנאי הכרחי. אולם מתברר שלא תנאי "מספק" (תרתי משמע).


הקרב המרכזי המסתמן עובר לזירה אחרת - הקרב על תשומת הלב שלנו. הקרב על החוויה. זהו סיפורו של המאבק הסמוי שמעצב מחדש את הדרך בה אנו חווים את, ומתקשרים עם, הבינה המופלאה והזמינה הזאת. זה לא על מי יפתור משוואות מהר יותר, אלא על מי יצליח להפוך את הבינה המלאכותית לחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו.


צ'אט-בוט לשותף למשימה "שמבין ומגשים"

זוכרים את הימים הראשונים בהם הממשק הפשוט והמינימליסטי ChatGPT פרץ אל האקרנים וריגש את כולנו ביכולת שלו להיכנס לשיחה כמעט אנושית? ובכן, זה היה משחק מקדים. היום, זה כבר מרגיש כמו היסטוריה עתיקה וחד-ממדית.


ברוכים הבאים למרוץ ה-AI הממוקד במשתמש: המקום בו טכנולוגיה ורגש נפגשים ליצירת חוויות משמעותיות.


בעוד ענקי הטכנולוגיה דוגמת OpenAI ו Google מתהדרים ביכולת המודל שלהם ליצור קוד טוב יותר, לפתור משוואות דיפרנציאליות בקלות, ולכתוב סיפור מרגש בסגנון שייקספירי, חברות דוגמת Anthropic, Perplexity ו-Microsoft  מושכות את המעטפת של מה AI יכול לעשות עבורי. הן הופכות את הבינה המלאכותית למשהו הרבה יותר משמעותי - שותף אמיתי לעבודה ולחשיבה.


חברת Anthropic לדוגמה, השיקה לאחרונה את Claude 3.5 Sonnet עם יכולת חדשה המכונה "Artifacts", . במבט ראשון, Artifacts עשויים להיראות כמו עדכון תכנה נחמד.


תחשבו שוב.


היכולת החדשה הזו - Artifacts היא מעין "חלל יצירה והמחשה" ייעודי שיושב לצד ממשק הצ'אט המסורתי של קלוד, ומאפשר למשתמש לדמיין בזמן אמת איך נראה תוצר סופי של "יצירה" שנוצרה על ידי בינה מלאכותית, לשחק אתו, לשכלל אותו, להתאים אותו


בעיני, התוספת הפונקציונלית-לכאורה הזאת מייצגת את יריית הפתיחה (מבחינת אנטרופיק) למה שעשוי להפוך לשדה הקרב הקריטי ביותר של הבינה המלאכותית בשנים הקרובות: מלחמת הממשקים והחוויה.


זוהי תפיסה חדשה לגמרי של האינטראקציה בין אדם למכונה. Artifacts מאפשר למשתמשים ליצור, לשפר איטרטיבית ולהפיח חיים דיגיטליים של "יצירות" בזמן אמת. ליצור משחקים וחוויות אינטראקטיביות, להחיות נתונים מקובץ PDF לדש-בורד אינטראקטיבי גרפי, ליצור ממשקי משתמש חיים, להמיר נוסחאות פיזיקליות לסימולציה גרפית מדהימה, ועוד 5,901 חוויות aha-moments מרגשות ומעצימות.


והכמות העצומה של שימושים ויישומים - שנעים בין אולטרה-שימושיים לאזוטריים-קריפיים - שנולדה מפרי מוחם הקודח של משתמשים תוך שעות וימים מההכרזה, היא המחשה שמדובר בהגדרה מחדש של היחסים בינינו לבין המכונות. משתמשים משתפים שזה מרגיש (ומרגש) כמו שותף היפר-אינטליגנטי, בלתי נלאה, שתמיד שמח לסיעור מוחות וליצור "דברים חיים שעובדים" מהסברים והנחיות פשוטות שלנו.


פתאום, קלוד אהובנו, הופך לשותף פעיל בתהליך היצירה / פיתוח – הוא מציע שיפורים, מתקן בעיות, מציג ושואל אם זה מה שהתכוונו לו, מנהל גרסאות וטיוטות שונות של היצירה, ולא רק פולט תוכן, תמונה, או קטעי קוד ושולח אותנו לחפש את הריגוש בהמשך.


משיחה שהתמקדה בתוכן, בקוד, בתוצר הגולמי, מחייך אלינו עוזר אישי ידידותי ואנרגטי שמפיח חיים ויזואליים ואינטראקטיביים בגחמות שלנו. והוא יצירתי, צבעוני, מגשים ומנכיח אפליקציות, ממשקי משתמש, ניתוחי דאטה, גרפיקות והנפשות, ובעצם כל דבר שאפשר להדגים "על רטוב" במקום פלט יבש.


ההימור: מעבר לנוחות, מדובר ביתרון תחרותי אסטרטגי

למי שיביט לרגע מעבר למאות אלפי היצירות שיוצרים משתמשים, יבחין ב Aha-Moment האמיתי: זה לא על הטכנולוגיה והשכל, זה על הפסיכולוגיה, החוויה, ותשומת הלב. Anthropic  הבינה משהו עמוק על הנפש האנושית - אנחנו לא רוצים רק כלי חכם, אנחנו רוצים שותף. חבר לצוות העבודה.


לכן, לדעתי, יכולת ה Artifacts של Anthropic עשויה להתברר כפריצת הדרך המשמעותית ביותר בתחום הבינה המלאכותית היוצרת שהוכרזה השנה. Anthropic "שוברת ימינה" את מרוץ החימוש של Smarter, Faster, Longer, Omnier. היא רוצה להגדיר מחדש את השאלה הכי בסיסית: איך הופכים את הבינה המלאכותית מצ'ט-בוט חכם לשותף אמיתי. היא מציעה חווית שימוש "משבשת" , סביבת עבודה אלגנטית, ידידותית, חווייתית.

 

עוד מודל שפה או חבר חכם שעונה תשובות? סיפורו של  Perplexity

למען הדיוק ההיסטורי, Anthropic הוא אולי הנסיך החדש בשכונה. אבל בוודאי לא הראשון להתמקד באסטרטגיה של ממשק וחווית משתמש תחילה. קדם להם שחקן נוסף שמוכיח שממשק המשתמש משמעותי אף יותר מעוצמת מודל השפה היא Perplexity. 


פרפלקסיטי, כלי אהוב עלי במיוחד (הכלי השלישי הראשון שלי) הוא מעין "מנוע תשובות" מבוסס AI שמשלב חיפוש חכם ועוצמתי עם מודל AI שמתכלל את כל מקורות המידע הכי אמינים ועדכניים כדי לתת תשובה מקיפה, מתוקפת ומובנית. הממשק של החברה מעולה למשימות מחקר שוק, ניתוח תחרותי, כתיבת תכנים מתוקפים, קבלת תשובות לשאלות מבוססות מסמכים ומחקרים, ועוד.


פרפלקסיטי לקחה את בחירת ממשק המשתמש צעד קדימה, והשקיעה ביצירת חוויות משתמש ייחודית שמשנה את הדרך בה שואלים ומקבלים תשובות אמינות בעזרת הבינה המלאכותית.


המנכ"ל של פרפלקסיטי – אדם צבעוני בזכות עצמו – טוען שחווית קבלת התשובה היא מהפכה. ושלמעשה, למרות שאימנו בעצמם מודל המבוסס על קוד פתוח – פרפלקסיטי ב DNA שלו, אגנוסטי למודל השפה שרץ "בבטן". בגרסת ה PRO של פרפלקסיטי, לדוגמה, תוכלו לבחור באיזה מודל תרצו להשתמש כדי לענות על שאלה – ChatGPT 4o, Sonnet 3.5, ועוד, או לבחור במודל הבית שלהם שמציע ביצועים מהירים, ואופטימיזציה בתשובות ומקורות מידע.


פרפלקסיטי הגדילה לעשות, ובסוף מאי 2024 היא השיקה את Pages . Pages, מאפשר לארוז תשובות ושיחות לתוכן מרהיב ומקיף מבחינה חזותית. בין אם אתה יוצר מאמרים מעמיקים, דוחות מפורטים או מדריכים אינפורמטיביים, Pages מייעלים את התהליך כדי שתוכל להתמקד בדבר החשוב ביותר: שיתוף הידע שלך עם העולם. Pages מאפשר לכל אחד ליצור, לארגן ולשתף מידע ללא מאמץ. חפש בכל נושא, וקבל מיד מאמר מובנה היטב, מעוצב להפליא. פרסם את עבודתך בספרייה ההולכת וגדלה שמונה מאות אלפי דפים של תוכן שנוצר על ידי משתמשים ושתף אותה ישירות עם הקהל שלך בלחיצה אחת.


אבל נשוב לרגע ל Anthropic – עוד לא יבש הדיו מההתלהבות מ Artifacts, וזו שחררה לאחרונה את Claude Projects למשתמשים בתוכניות בתשלום שלהם (Pro ו- Team). זהו מעין שילוב של GPT מותאמים אישית של OpenAI, שיתוף שיחות בצ'אט ועבודה צוותית. תוכלו לכלול הן הוראות מותאמות אישית והן קבצים בפרויקט משלכם, והם "יעגנו" את תגובותיו של קלוד לידע ולסגנון של החברה שלכם. פרויקטים יכולים לכלול גם Artifacts, ובכך ליצור לעצמכם סביבה עוצמתית שכוללת שיחות, תכנים, קטעי קוד, דיאגרמות ואתרי אינטרנט ועוד ועוד.


דרכה של מיקרוסופט למנף את ערוצי ההפצה שלה...

ובואו נדבר גם על אסטרטגיית ה CoPilot של חברת Microsoft. שמבטיח להיות "עוזר AI יומיומי". זה לא רק על אוטומציה של משימות שגרתיות; זה על שינוי יסודי בגישה שלנו לפתרון בעיות ויצירתיות במקום העבודה. הארגונים שיצליחו לרתום את ה"טייסים המשניים" הללו ביעילות יזכו ביתרון משמעותי בחדשנות, יעילות וגמישות.


בדרכה, מיקרוסופט מיישמת vertical integration חכם ואסרטיבי אל תוך מערכת ההפעלה והיישומים העסקיים/ארגוניים שלה, בצורת עוזר AI יומיומי. מיקרוסופט משחקת "משחק כפול" – היא מציגה את ה AI כמשהו לא מאיים, טייס משנה לעבודה שלך בתוך הסביבה המוכרת והיומיומית שלך.


אסטרטגית ה CoPilot שמיישמת מיקרוסופט, מעניקה לה יתרון משמעותי בקרב על חווית המשתמש (הארגוני בעיקר), אבל במתכונת שונה הממנפת את השליטה המוחלטת שלה בסביבה הארגונית – החל מסביבת Windows, דרך Office 365 , הדפדפן, ודרך עשרות מערכות מידע וכלים עסקיים וארגוניים.


גם Apple, כמו Apple...

גם אפל, בדרכה הייחודית, מצטרפת למרוץ החימוש על חוויית המשתמש עם אינטגרציה וורטיקלית אינטימית וכחמה של יכולות הבינה המלאכותית בתוך מערכת ההפעלה, האפליקציות, והעוזרים האישיים.

אפרופו ההכרזות האחרונות של אפל, והיו כאלו שניתחו והשוו את עוצמות ה LLM שלהם למודלים מובילים.


לכל מי שקורא את המאמר הזה, אמור להיות כבר ברור שלא רק שהם נובחים על העץ הלא נכון, הם לא מבינים את תמונת היער, ואת המפה שבה הוא ממוקדם. הקרב של אפל הוא לרתום את ערוץ ההפצה המטורף שלה (בסיס המשתמשים העצום והמסור ביותר שלה) ולהעניק להם חווית משתמש עוצמתית, משלימה, אינטואיטיבית בסביבה הטבעית שלהם.

 

הקרב על תשומת הלב: היתרון התחרותי האמיתי באימוץ ארגוני ומקצועי של בינה מלאכותיתההשלכות על שוק ה-AI הארגוני הן עמוקות ומשמעותיות, ומשנות את הדרך בה ארגונים מתקשרים עם טכנולוגיות חדשות ויוצרים יתרון תחרותי. אם תפיסת החוויה והממשק שמייצגת Artifacts , לצד ממשק משתמש דוגמת Perplexity לקבלת תשובות מתוקפות - תתפתח ותבשיל – היא עשויה להוות איום ישיר לתפיסת הצ'אט-בוט. זהו הבדל אידיאולוגי ותפיסתי של מה חשוב יותר לעובד הידע הארגוני.


מיותר לציין שהפוטנציאל המלא של יכולות דוגמת Artifacts או הממשק של Perplexity עדיין בחיתוליו, כמו שסביר להניח ששאר השחקנים לא יעמדו מנגד. אנו יכולים לצפות למבול של חדשנות בתחום זה כאשר חברות AI אחרות יפנימו את החשיבות הארכימדית של דמיון מחדש של ממשק וחווית המשתמש.


עבור מנהלים ומקבלי החלטות, המשמעויות של מרוץ החימוש של חווית המשתמש דרמטיות. ללא קשר לכך שהאינטליגנציה של הבינה המלאכותית תבשיל ותשתפר בכל מימד, היכולת לשלב אותה עמוק יותר ויותר בזרימת העבודה שלנו (in the flow of work), להגביר ולהעצים את חוכמתו ויצירתיותו של האדם – היא בעלת ערך עצום וחיונית לא פחות. ולארגונים עסקיים עם מאות ואלפי עובדים - אמון ואימוץ בסקייל, הם המדדים היחידים הנחשבים.


לקראת עתיד שבו AI הוא לא רק כלי, אלא שותף

אנו פוסעים/טסים לתקופה שבה בינה מלאכותית היא מעבר לחדשנות טכנולוגית או כלי פרודוקטיביות. אנחנו נכנסים לעולם שבו הבינה המלאכותית היא שותף לחשיבה ולשיקול הדעת, שמסוגל לא רק לבצע משימות אלא להגביר ולהעצים את תהליכי החשיבה וקבלת ההחלטות שלנו.

 

הקרב על המובילות בעידן ה-AI לא יוכרע במעבדות או בחוות השרתים האינסופיות. הוא יוכרע ברגעים הקטנים של חוויות היומיום, שבהם נרגיש שהטכנולוגיה לא רק עונה על שאלות, אלא ממש מבינה אותנו.


האם אנחנו מוכנים לעתיד שבו ה-AI הופך להיות שותף אמיתי לעבודה, לחשיבה, ליצירה ולקבלת ההחלטות? האם המנהלים והארגונים מבינים את ההשלכות העמוקות של שינוי זה ואיך להכין את עצמם לעידן שבו חוויית המשתמש היא המלך החדש?

8 views0 comments

Comments


bottom of page